Kliknij lubie to:))

poniedziałek, 8 sierpnia 2011

Lista rzeczy koniecznych do zabrania...


Dziś poradzimy Wam co koniecznie zabrać ze sobą do Turcji, no więc:
- Przede wszystkim paszport (którego ważność wynosi jeszcze minimum 6 miesięcy),
- 15 euro lub 20$ od osoby na wizę turystyczną- do zakupu na lotnisku, wiza jest ważna 90 dni  i jest to wiza wielokrotnego użytku (więc jeżeli w ciągu 90dni wrócicie do Turcji nie będziecie musieli kupować kolejnej)
- Krem do opalania (z filtrem 30 lub minimum 20), jeżeli nie chcecie skończyć w pokoju w porażeniem lub wyglądać jak rak, nie smarujcie się 6-tką, czy 10-tką, odradzamy też stanowczo przyspieszacze do opalania. Traktujcie tureckie słońce jak solarium, jest strasznie mocne i bardzo intensywnie opala.
-Okulary przeciwsłoneczne- jak wszędzie na wakacje:)
-Koniecznie nakrycie głowy- na plaży może się mniej przyda,ale na wycieczkach fakultatywnych nie dacie rady bez czapki lub chustki.
-Buty do kąpania- brzegi większości plaż w Turcji składają się z kamieni lub głazów, więc obuwie gumowe jest konieczne do ochrony przed skaleczeniem, które wyeliminuje nas z możliwości kąpania się w ciepłym morzu. Przy okazji chroni przed poparzeniem od gorącego żwiru na plaży.
-Okulary lub maska do nurkowania- woda jest strasznie słona, więc jak ktoś ma delikatne oczy lepiej założyć okulary, które przy okazji umożliwią poobserwowanie podwodnego świata.
-Wygodne sandały i klapki- inne buty to tylko nadbagaż, nie wytrzymacie tu w skarpetkach i półbutach.
- Materac plażowy, przyda się nie tylko do pływania na falach, ale można również poleżeć na nim na plaży i tym samym nie płacić za leżaki (w przypadku gdy nie macie ich w cenie, bądź udacie się na inną plażę) 
- Same przewiewne koszulki, krótkie spodenki, spódniczki,- nawet wieczorem jest strasznie gorąco i duszno, więc stroje wieczorowe zostawiamy w domu:)
-Leki: lek na biegunkę- w razie czego:), coś na przeziębienie, lek przeciwbólowy, woda utleniona, plaster,  to chyba podstawa każdej wyprawy,  więc dobrze jest mieć je w zapasie.
-Pieniądze- więcej o nich przeczytacie w dziale: CIEKAWOSTKI- pt. "Lira turecka" (ale na dwie osoby, na tydzień pobytu, przy jednej wycieczce fakultatywnej i nastawieniu się na zakup samych pamiątek 300euro w zupełności wystarczy).
- Nie zapomnijcie o aparacie i czystej karcie pamięci:))  

1 komentarz:

  1. Bardzo przydatne informacje. Za tydzień wybieramy się do Turcji, dlatego przeczytałam Waszego bloga z zainteresowaniem:)

    Pozdrawiam!

    OdpowiedzUsuń